vasehrad
vasehrad
vasehrad
vasehrad
Vyšehrad
Vyšehrad
 
rotunda
rotunda

Program

Metropolitní léto hereckých osobností 07.06.2019 - 31.08.2019
Letní scéna

Šestnáctý ročníku Metropolitního léta hereckých osobností.

Přehlídku na Letní scéně Vyšehrad zahájí premiéra divadelní adaptace legendární filmové lovestory STARCI NA CHMELU. V hlavních rolích se představí Berenika Kohoutová, Ivan Lupták, Zlata Adamovská a mnoho dalších.
Chybět samozřejmě nebudou ani osvědčené tituly z minulých let. Již podeváté jsou připravena i hudební setkání pod širým nebem.

Pouze na třicet dva večerů zavedou diváky na chmelovou brigádu protagonisté nadčasového příběhu o prvních láskách, rozechvění a také zklamání. Příběh plný nestárnoucích melodií není totiž určen k pozdějšímu přesunutí na kamennou scénu. Na Starce na chmelu se budou muset zájemci vypravit exkluzivně pouze na Letní scénu Vyšehrad a Letní scénu Tvrz Divice. Tančit a zpívat za doprovodu živé kapely a pod režijním vedením Adama Krause se chystají Berenika Kohoutová, Ivan Lupták, Zlata Adamovská, Oldřich Navrátil, Josef Carda, Linda Fikar Stránská a mnoho dalších.

Letní scéna nabídne kromě premiérového titulu také na 13 hitů z repertoáru divadla Studio DVA. Na Vyšehrad se z Václavského náměstí přesunou nejúspěšnější inscenace z nabídky. Chybět mezi nimi nebudou hry Patrika Hartla 4 sestry, Hovory o štěstí mezi čtyřma očima a nově také stálice na repertoáru Klára a Bára. Několika repríz se dočká italská komedie Carla Goldoniho Poprask na laguně, či loňský hit Brouk v hlavě a komedie o těžkém údělu mužů, Kutloch aneb I muži mají své dny. Svoji stand-up comedy Celebrity pod širým nebem uvede také Ondřej Sokol. Vyšehrad bude letos hostit též Karla Rodena a Janu Krausovou. Ti zde odehrají kultovní představení Otevřené manželství a oblíbenou komedii Sex pro pokročilé. Derniérou se tu po jedenácti letech Karel Roden rozloučí s rolí Argana v Moliérově Zdravém nemocném.Program

předprodej vstupenek
Divadlo Dva

 
Petr Gruber: Odraz stanoviště 25.07.2019 - 01.09.2019
Galerie Vyšehrad

Petr Gruber (nar. 1989 v Havlíčkově Brodě) – v l. 2004 – 2008 absolvoval Střední uměleckou školu grafickou (SUŠG) v Jihlavě a v l. 2008 – 2014 pražskou Akademii výtvarných umění (prof. Zdeněk Beran a prof. Jiří Sopko). V rámci studia na AVU prošel stáží v ateliéru Grafika II prof. Vladimíra Kokolii (2012). V r. 2013 studijně pobýval na AdBK München v malířské ateliéru prof. Günthera Förga. V l. 2010 a 2014 se zúčastnil sympozia Na hranici/ Grenznah (Bavorský les). V r. 2014 byl nominován na německou cenu Leinemann Stiftung (Berlin). V Revolver revue (č. 106/ 2017) vyšel s autorem rozhovor k jeho malířské tvorbě. V r. 2018 se zúčastnil rezidenčního pobytu v bavorském Schwandorfu (Oberpfälzer Künstlerhaus). Pravidelně vystavuje od r. 2011.

 
Čajomírfest 24.08.2019 - 25.08.2019
Staré purkrabství

11. ročník největšího festivalu čaje v Evropě

V sobotu bude festival zahájen ve 12.00 hodin a potrvá do 20.00 hodin.
Nedělní program bude stejně jako každý rok od svítání do soumraku.

Hlavním programem festivalu je velká čajová degustace. V parku Starého purkrabství, vedle hlavní vyšehradské katedrály, vyrostou desítky čajoven, které budou prezentovat čajovou kulturu z Japonska, Číny, Indie, Afriky, Ruska, Vietnamu a samozřejmě Evropy. Hosté festivalu budou hlasovat pomocí keramického žetonu o nejoblíbenějšího čajového mistra.

Návštěvníci se mohou těšit na čaje z celého světa, workshopy a bohatý umělecký program. Letos bude speciálním hostem čínská delegace čajových mistrů a zástupců Světové čajové asociace (World Tea Union). Číňané představí svou čajovou kulturu přednáškami, workshopy a hlavně praktickými ukázkami čajových obřadů a tradiční přípravy čaje. Účast potvrdili hosté z Austrálie, Rakouska, Belgie, Ruska, Polska, Německa, Slovenska a dalších zemí.

Návštěvníci si budou moci vyzkoušet i zážitkovou degustační hru Imperium of tea. Podstatou hry je degustace čaje. Hru mohou hrát jak čajoví nadšenci (díky hře si lépe uvědomí chuť čaje a hra jim pomůže se v čajích lépe orientovat), tak profesionálové.

Vstupné:
Degustační páska stojí 250 Kč/den (500 Kč/celý festival). Páska opravňuje držitele k ochutnávkám na vyznačených degustačních místech nebo k účasti v celodenních workshopových dílnách.

Koupí degustační pásky podporujete celou realizaci festivalu.


více informací ke vstupnému a k programu
cajomir.cz
 
Benefiční koncert muzikálových hvězd 01.09.2019
Letní scéna

19 hodin

Benefiční koncert pro HVĚZDY DĚTEM

Divácka atraktivní benefiční koncert, jehož výtěžek bude věnován dětem z dětských domovů.

Program je složen z nejznámějších skladeb muzikálového světa. Hudební dramaturgie unikátního koncertu muzikálových hvězd se ujal zkušený Petr Malásek.

Skladby zazpívají známí zpěváci a herci muzikálové scény. Zazní skladby jak z muzikálů světových (Evita, Jesus Christ Superstar, Pomáda, Horečka sobotní noci, Frozen), tak i z děl domácích autorů (Noc na Karlštejně, Dracula, Kleopatra).

Na koncertu vystoupí se známými písněmi Monika AbsolonováRoman VojtekPetr KutheilAnička Slováčková a další.

Vystoupí i samotné děti z dětského domova se svým vzácným hostem.

Slovem provází Dana Morávková a Roman Vojtek.


 
Cyrano z Bergeracu 05.09.2019 - 07.09.2019
Letní scéna

20 hodin

Romantická klasika o bohémovi, jehož velký nos velkého ducha značí. Hra o osudové lásce, která nebyla naplněna. Hra o snech, které se neproměnily ve skutečnost. Hra o životech, které protekly mezi prsty. Hra o lidech, ve kterých nalezneme sami sebe...

překlad: Jindřich Pokorný
režie: Petr Mikeska
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Ľubica Bábek Melcerová
hudba: Linda Winterová
pohybová spolupráce: Svatava Hanzl Milková
zpěv: Tereza Krippnerová, Ondřej Ruml
světla: David Janeče
zvuk: Přemysl Ondra

Osoby a obsazení:

Cyrano z Bergeracu: Daniel Bambas
Kristián de Neuvillette: Ondřej Kraus/Michael Vykus
Hrabě de Guiche: Tomáš Novotný
Ragueneau/Kapucín: Václav Kopta/Miroslav Dvořák
Le Bret: Václav Hanzl
De Valvert/Castel-Jaloux: Jan Konečný/Radim Madeja
Lignière/Montfleury/kadet: Ondřej Dvořák/Zbigniew Kalina
Roxana: Lilian Fischerová
Dueňa / Matka Markéta od sv. Kříže: Simona Vrbická
Prodavačka-Uvaděčka / Líza / Sestra Marta: Jana Trojanová

předprodej vstupenek

GoOut
Ticketportal

 
Vyšehrátky 06.09.2019 - 08.09.2019
Staré purkrabství

Již tradiční VyšeHrátky - první týden v září.
celý víkend programu pro děti a jejich rodiče

VyšeHrátky se pokouší propojit hru a umění s všestranným vzděláváním lidské bytosti. Kultivovat, ne jen povrchně zabavit. Festival vytváří tvůrčí prostředí nejen pro děti, ale i pro rodiče. Nejní odkladištěm pro zlobivé děti, není ani dětským koutkem, snaží se o to, aby si hrály celé rodiny. Jejich cílem je poskytnout rodičům a jejich vzácným ratolestem témata k diskuzi, vytváří program z témat české kultury a historie.

Více informací a kompletní program festivalu včetně neplacené části naleznete zde.
 
Prodaná nevěsta 08.09.2019
Letní scéna

17 a 20 hodin

Prodaná nevěsta (Bedřich Smetana a Karel Sabina)
(dramaturgická úprava prof. Miloslav Klíma, hudební úprava Jiří Vyšohlíd, režijní koncepce Josef Krofta)

 

První česká komická opera v inscenaci podle původní zpěvohry, stvořené pro klasická jeviště i kočovné divadlo, uvádí svůj příběh na pouťovém kolotoči se vší poetikou, hudbou a humorem české vesnice - při tradičním posvícení.

První zvěsti o rozhodnutí úpických ochotníků nastudovat ve své 196. divadelní sezóně Prodanou nevěstu, ten svěží příběh novináře Karla Sabiny s hudbou profesora Bedřicha Smetany, vyvolaly šok. Pak zavládlo přesvědčení, že diváci určitě neuvidí operu, ale jakousi parodii. Kde je pravda? 

Byla zvolena verze, kterou vymyslel v osmdesátých létech geniální kvartet královéhradeckých tvůrců z Divadla DRAK – Josef Krofta, Miloslav Klíma, Jiří Vyšohlíd a Petr Matásek – verze, která sólové party převádí do sborové formy se zachováním veškeré poetiky, legrace, lsti i lásky, s velkým prostorem pro napínavou jevištní práci!

Úpické pěvecké nastudování vedla pedagožka a zpěvačka Iveta Aman, hudbu aranžoval pedagog a kapelník Zdeněk Möglich, režii převzal Vladimír Hetflejš.   

Když se rozhrne historická, 170 let stará úpická opona, co dosud zdobila jen muzeum (asi není lepší příležitost ji provětrat, než při uvádění kusu starého 150 let), objeví se pouťový kolotoč a na něm 42 herců, zpěváků, komediantů a muzikantů. Kolotoč vytvořil umělecký řezbář Jirka Kobr, hradecká strojírna Michala Vejběry, úpická velocipedová firma BP LUMEN a divadelní technici pod vedením Pavla Macha. Ke scéně patří i kostýmy! Stojí za nimi Květa Krhánková a Irena Vylíčilová s celým týmem dobrovolných švadlenek (hereček, zpěvaček, tanečnic a akrobatek) – s přispěním tří krejčovských profesionálek. 

Inscenace je určena pro klasická jeviště i kočovné divadlo, tzn. hrát se může podle přání pořadatelů nejen v divadlech s většími jevišti, ale i v přírodě, na náměstích či zámeckých nádvořích. Cílem je dojet „křížem krážem“ z Úpice až do Prahy. 
 

DIVADLO ÚPICE, since 1823 - znovu na Vyšehradě

Předprodej vstupenek

ticketportal
divadloupice.cz

 
Cyrano z Bergeracu 11.09.2019 - 12.09.2019
Letní scéna

20 hodin

Romantická klasika o bohémovi, jehož velký nos velkého ducha značí. Hra o osudové lásce, která nebyla naplněna. Hra o snech, které se neproměnily ve skutečnost. Hra o životech, které protekly mezi prsty. Hra o lidech, ve kterých nalezneme sami sebe...

překlad: Jindřich Pokorný
režie: Petr Mikeska
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Ľubica Bábek Melcerová
hudba: Linda Winterová
pohybová spolupráce: Svatava Hanzl Milková
zpěv: Tereza Krippnerová, Ondřej Ruml
světla: David Janeče
zvuk: Přemysl Ondra

Osoby a obsazení:

Cyrano z Bergeracu: Daniel Bambas
Kristián de Neuvillette: Ondřej Kraus/Michael Vykus
Hrabě de Guiche: Tomáš Novotný
Ragueneau/Kapucín: Václav Kopta/Miroslav Dvořák
Le Bret: Václav Hanzl
De Valvert/Castel-Jaloux: Jan Konečný/Radim Madeja
Lignière/Montfleury/kadet: Ondřej Dvořák/Zbigniew Kalina
Roxana: Lilian Fischerová
Dueňa / Matka Markéta od sv. Kříže: Simona Vrbická
Prodavačka-Uvaděčka / Líza / Sestra Marta: Jana Trojanová


předprodej vstupenek

GoOut
Ticketportal
 
Cyrano z Bergeracu 14.09.2019 - 15.09.2019
Letní scéna

20 hodin

Romantická klasika o bohémovi, jehož velký nos velkého ducha značí. Hra o osudové lásce, která nebyla naplněna. Hra o snech, které se neproměnily ve skutečnost. Hra o životech, které protekly mezi prsty. Hra o lidech, ve kterých nalezneme sami sebe...

překlad: Jindřich Pokorný
režie: Petr Mikeska
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Ľubica Bábek Melcerová
hudba: Linda Winterová
pohybová spolupráce: Svatava Hanzl Milková
zpěv: Tereza Krippnerová, Ondřej Ruml
světla: David Janeče
zvuk: Přemysl Ondra

Osoby a obsazení:

Cyrano z Bergeracu: Daniel Bambas
Kristián de Neuvillette: Ondřej Kraus/Michael Vykus
Hrabě de Guiche: Tomáš Novotný
Ragueneau/Kapucín: Václav Kopta/Miroslav Dvořák
Le Bret: Václav Hanzl
De Valvert/Castel-Jaloux: Jan Konečný/Radim Madeja
Lignière/Montfleury/kadet: Ondřej Dvořák/Zbigniew Kalina
Roxana: Lilian Fischerová
Dueňa / Matka Markéta od sv. Kříže: Simona Vrbická
Prodavačka-Uvaděčka / Líza / Sestra Marta: Jana Trojanová
 

předprodej vstupenek

GoOut
Ticketportal
 
Ententýky 15.09.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Český rok v básních, rozpočitadlech, písních a pohádkách českých básníků v novém nastudování.

Původní představení Ententýky mělo premiéru v roce 1982. Texty českých básníků, doplněné melodiemi z pera Pavla Jurkoviče, hrály nemalou roli v dětských letech mnoha dnešních třicátníků. Další generace si jistě ráda bude též pobrukovat, ať už že ’dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí’, ’čáry máry ententýky poletíme do Afriky’ nebo některou z mnoha dalších. 

Hrají: Radka Tesárková, Josef Hervert, Martin Rudovský
Představení je vhodné pro děti od 3 let.vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Nejvzácnější věc pod Sluncem 22.09.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Jak to asi dopadne, když se do 1 princezny zamilují 3 princové?
Čas se někdy vleče a jindy zas běží, jak s větrem o závod. Pohádka o království, magických předmětech a hlavně o lásce.

Tři bratři princové se vydávají do světa, aby našli tu nejvzácnější věc pod Sluncem, odměnou jim má být ruka princezny Evelíny. Potkávají je různá dobrodružství a nakonec se společně vrací na zámek, kde král rozhodne, kdo dostane za ženu princeznu Evelínu.

Divadlo Krab
Pohádka pro děti od 4 let

vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Vegefest 27.09.2019 - 29.09.2019
Staré purkrabství

festival soběstatečnosti

Devátý ročník festivalu, který je věnován tématům udržitelného a soběstačného životnímu stylu a cestám k většímu uvědomění toho, co jako lidé způsobujeme na planetě Zemi. Program bude plný přednášek a workshopů z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. Hlavní přednáškový program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a volně plynoucím doprovodným programem.


Více o programu
a vstupenkách
vegetarianskyfestival.cz
 
Bao Bao 06.10.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Bao nezná nic jiného než práci v rodinném obchodě. Jednoho dne ale obdrží záhadný dopis... Neznámý odesílatel žádá Baa o pomoc! Tak začíná dobrodružná výprava, jejíž pokračování může zachránit jedině kouzelný čaj. Podaří se Baovi zvítězit?

Loutkovou pohádku ze starého Vietnamu vytvořili studenti katedry alternativního a loutkového divadla DAMU ve spolupráci se studenty HAMU.
Studio Damúza
Pohádka pro děti od 4 let.

vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Ošklivé káčátko 13.10.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Pohádka na motivy pohádky H . Ch . Andersena o cestě statečného káčátka za domovem,  čtyřech ročních obdobích a taky o tom, že posmívat se nemá a nikdo není ošklivý.

Divadlo Volfi
Pohádka pro děti od 2 let.

vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Cirkusárium 20.10.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Na vědomost se dává, že do vašeho města přijíždí nejmenší zvířecí cirkusové varieté na světě. Tento cirkus je ojedinělý tím, že v něm žádných lidí nevystupuje anóbrž program čistě ze zvířecích kousků jest sestaven. Nenechte si náš cirkus ujít neb se již nemusí opakovat, každé představení je originál. Zveme malé a velké, tlusté i tenké!

Loutkové představení Cirkusárium je vytvořené na počest kočovných loutkářů jenž se se svými pimprlaty do dalekých dálek vydávali. Tvořili si trikové loutky, které dokázaly svými pohyby a kejkly udivovat nejedno zahraniční publikum. Podobné trikové principy budete moci vidět v našem cirkusovém představení. Dále je Cirlusárium věnováno všem ohroženým živočišným druhům a rádi bychom apelovali na výjimečnost a nenahraditelnost každého živočicha na této planetě.

Divadlo Toy Machine
Pohádka pro děti od 4 let.

vstupné

dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Zobrazit vše

Galerie Vyšehrad

Petr Gruber: Odraz stanoviště, 25.7. - 1.9. 2019

Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště
Petr Gruber: Odraz stanoviště

Aktuality

Aktuální opravy na Vyšehradě

Do 31. srpna 2019 bude probíhat oprava vnějšího pláště Táborské brány.

Vrata Táborské brány budou uzavřena v termínech:

19.8. – 22.8. 2019  v době od 10,00 – 12,00  a  14,00 – 16,00 hod
26.8. – 29.8. 2019  v době od 10,00 – 12,00  a  14,00 – 16,00 hod
 
Pátky a víkendy jsou bez omezení .


Děkujeme za pochopení.

 
Zasypaný vstup do Podolských kasemat

Na tzv. "Velkých šancích" (louka u dětského hřiště) probíhá odkrytí zasypaného vstupu do Podolských kasemat, který byl nuceně zasypán v 70.letech minulého století. Práce ale nijak neomezují návštěvníky parku ani dětského hřiště.